Jak zaprojektować wnętrze salonu kosmetycznego?

Projektowanie wnętrza salonu urody jest specyficzne i różni się znacznie od innych przestrzeni komercyjnych. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania. Pokażemy też przykład projektu salonu urody i damy kilka porad.

Przede wszystkim dowiedzą się Państwo, jak powinien wyglądać idealnie wyglądający salon kosmetyczny. Co bardzo ważne, poinformujemy też o wymogach sanepidu wobec salonu urody i w jaki sposób należy interpretować przepisy.

 • Specyfika pomieszczeń, jak powinien wyglądać salon kosmetyczny?
  • Poczekalnia / recepcja
  • Pomieszczenia specjalistyczne
  • Garderoba
  • Toaleta
 • Jakie są wymogi sanepidu wobec salonu urody i interpretacja przepisów?
 • Jakie wyposażenie powinno się znaleźć w salonie urody?
 • Funkcje oświetlenia roboczego i kosmetycznego w salonie kosmetycznym.
 • Jaką powierzchnię powinien posiadać salon urody?                                                                           

Poczekalnia w salonie kosmetycznym

Recepcja w salonie kosmetycznym jest ważnym miejscem, w którym klienci powinni odczuwać bezpieczeństwo i zaufanie do osób, które w nim pracują. Proponujemy zamieścić w niej duże lustro, które pozwoli klientom nie tylko podziwiać rezultaty zabiegów, ale również wizualnie powiększy przestrzeń wnętrza. Warto też wyeksponować dyplomy i inne certyfikaty, potwierdzające uzyskane uprawnienia, aby w ten sposób wzbudzić i zaufanie do klientów. Zachęcamy do sprzedaży dobrej jakości kosmetyków, które mogą znacznie podwyższyć Państwa obrót.

Mimo, iż garderoba i toaleta nie jest wymagane prawem, należy zadbać o komfort klientów, nawet, gdy wydaję się że na takie pomieszczenia brakuje miejsca.

4 rzeczy, które powinny znajdować się w recepcji ekskluzywnego salonu urody:

 1. Dobry zasięg Wi-Fi
 2. Ciekawe oświetlenie i inne elementy dekoracyjne
 3. Ekspozycja dobrej jakości towarów przeznaczonych na sprzedaż
 4. Logo salonu, dyplomy i certyfikaty uzyskanych kwalifikacji pracowników

Jak zaprojektować gabinety w salonie kosmetycznym?

Oprócz spełnienia wytycznych sanepidu, musimy pamiętać, że nowocześni klienci oczekują od nas luksusu i wygody. Nasz młody zespół projektantów zna przepisy techniczno- budowlane, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania pomieszczeń, dlatego nie boimy się żadnych wyzwań. „Dobieramy kolorystykę, dodajemy elementy designu tak, aby przestrzeń wydawała się większa, a klienci czuli się w niej doskonale”.  -mówi jeden z projektantów studia projektowania wnętrz, Szymon Kamiński.

O czym warto pamiętać, planując wnętrze salonu urody?

Zwracamy uwagę na to, że pomieszczenie, w którym wykonuje się zabiegi kosmetyczne powinno spełniać różnorakie wymogi sanepidu. Należy pamiętać o stworzeniu ciągu dekontaminacyjnego, oraz o odpowiednim oświetleniu przy stanowiskach do manicure i pedicure. Podczas planowania przestrzeni tego wnętrza, należy się zastanowić nad tym, czy w przyszłości zamierzają Państwo przeprowadzać szkolenia, warsztaty dla pracowników. Jeśli tak, to radzimy zaplanować odpowiednią przestrzeń do tego w salonie. Pamiętajmy też o tym, że przepisy zobowiązują do urządzenia toalety. Inaczej jest, gdy lokal znajduje się w budynku użyteczności publicznej (np. centrum handlowe, przychodnia, hotel), wtedy  nie musi się ona znajdować bezpośrednio w miejscu, w którym wykonywane są zabiegi kosmetyczne, bo istnieje możliwość korzystania z toalety ogólnodostępnej.

Ile m2 powinno mieć pomieszczenie dla salonu kosmetycznego?

Prawo nie przewiduje minimalnej powierzchni dla salonu kosmetycznego. Jeszcze nigdy nam się nie zdarzyło, żeby nasi klienci posiadali tę powierzchnię za dużą. Zazwyczaj lokale podlegają przekształceniu, są demontowane ściany, stawiane nowe. To pozwala na zaplanowanie ciekawej przestrzeni. Warto zacząć współpracę ze studium projektowania wnętrz przed podpisaniem umowy o wynajem.

„Nowoczesny salon kosmetyczny musi posiadać chociaż jeden element wyróżniający go, który pozostanie w pamięci klientów. W przypadku salonu Lash Room, jest to kolorystyka i stylizacja zawierająca jasne kolory i złote elementy.”-  mówi projektant wnętrz, Jarosław Bartyszak.

Szukają Państwo projektantów wnętrz salonu kosmetycznego?

Skontaktujcie się z nami! Wykonamy projekt salonu, przygotujemy kosztorys materiałów z możliwością ich dowozu. Pomożemy również zinterpretować wytyczne sanepidu. Polecimy  rzetelnych wykonawców.